Dla mnie bomba! Nepomucen – D-Tonacja.

– Stary, budź się! Od 11 dni nie było żadnej recenzji!
– Majówka jest, daj spokój… Obudzić mogłaby mnie chyba tylko jakaś detonacja…
– Mówisz i masz. Nepomucen – D-Tonacja.
– Czyli tonacja nieco obniżona…. hmm… zobaczymy, czy nasze ocena też się obniży…. Open!

Dzięki inżynierskiemu wykształceniu i znajomości podstawowych praw fizyki pokonanie zalakowanego kapsla za pomocą noża pewnej skandynawskiej marki zajęło nam dokładnie 7 sekund. Jak widać warto studiować nauki ścisłe. Nawet jeśli ma to być dziesięć lat zamiast pięciu.

Szybkie sprzątanie pozostałości laku i można nalewać. Ale piana! Panie, jest mega! Zastanawiam się czy do piwa nie została dodana żadna niebieska tabletka, gdyż od czasu nalania przez około pięć minut potrzebnych na zrobienie zdjęcie nie opadła ani na centymetr. Dużo drobnych, beżowych pęcherzyków. Sztywna i stabilna. Lacingu niestety brak. Sama ciecz jest oleista, czarna jak sumienie Taliba, nieprzejrzysta.

W zapachu wyróżniają się cytrusowe akcenty chmielowe, żywica, czekolada, nieco owocowej wisienki, delikatna wanilia. Mieszanka wybuchowa niczym Note 7. Czuć, że osławionego, poszukiwanego jak Święty Graal „ciała” nie jest za dużo. Żadna to wada, gdy na dworze temperatura wakacyjna i jest ochota na orzeźwienie, niekoniecznie za pomocą Coca-coli lub ostatniej warki Ataku Karmelu.


I orzeźwienie jest! Nie tak oczywiste w odbiorze jak w przykładowej PanIPAni double, ale przecież D-Tonacja to zupełnie inny styl. Wyraźne, dominujące smaki żywiczne, kakao, czekoladajest pysznie! Wysycone średnie, goryczka jest wyraźna ale nie zalega. Na wyróżnienie zasługuje również bardzo ciekawy, dość złożony finisz. Najpierw pojawia się waniliowa słodycz przeplatana żywiczną wytrawnością, a następnie nutka kwaśnej wiśni. Niezbyt wysoka jak na Russian Imperial Stout’a zawartość alkoholu podbija pijalność na tyle, że bez żadnych oporów można D-Tonację zarekomendować jako doskonały dodatek do grillowanego boczku lub karkówki i rozstawionego nad Wisłą leżaka. Na swój piwniczkowy też biorę jedną sztukę, w Źródle Niebanalnych Piw i Alkoholi D-Tonacja jest w cenie 19,90 zł. Dla mnie bomba.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *